Krása a bolesť – básne Antona Uheríka
Zbierka básní Krása a bolesť (vyd. Verbis) je zároveň zaplnená reprodukciami obrazov géniov renesancie – Leonarda da Vinci, Michelangela, Raffaela či Tiziana, aj obrazov géniov baroka a romantizmu, akými boli David, Rembrandt, Skutecký a Szontágh.
Básne zbierky sú motivované širokou škálou tematiky, viazanej na osudy človeka, prenikajú do nich filozofické, gnozeologické a etické úvahy autora o ľudskom bytí vôbec. Špecifikom zbierky je tiež poetické spracovanie ľudových prísloví.
Na obálke knihy je reprodukcia obrazu, ktorý asi v roku 1515 namaľoval Tiziano Vecelli (Tizian), jeden z najvýznamnejších talianskych renesančných maliarov. Je na ňom Salome, dcéra Herodiady, ktorá bola manželkou Herodesa Antipasa, syna Herodesa Veľkého. Salome drží na striebornom podnose zoťatú hlavu Jána Krstiteľa. Výjav je z biblického príbehu, ktorý sa opisuje v Novom zákone a je situovaný do rokov 62 až 71 n. l. Príbeh obrazu vypovedá o oslave narodenín Herodesa Antipasa, na ktorej Salome s veľkým úspechom predviedla svoj tanec, a mohla si zaň vypýtať ľubovoľnú odmenu. Keďže jej matka dlhodobo nenávidela Jána Krstiteľa, ktorý neuznával jej manželstvo s Herodesom, nahovorila dcéru Salome, aby si žiadala sťatie jeho hlavy, a tak sa aj stalo.
Autor zbierky je renomovaný vedec, ale aj spisovateľ a básnik. Na konte má viac ako 200 vedeckých štúdií a 15 knižných publikácií. Za svoju vedeckú a umeleckú tvorbu získal viacero ocenení, medzi inými Medailu Slovenskej akadémie vied a Plaketu Ľudovíta Štúra za zásluhy v spoločenských vedách. Ocenený bol aj Literárnym fondom a v roku 2018 si od primátora Bratislavy prevzal cenu Senior roka 2018.