Stop_fasizmu - KNS

Klub nezávislých spisovateľov
Prejsť na obsah
Ivan Kamenec: uznávaný historik a odvážny občiansky aktivista
 
Každé životné jubileum po osemdesiatke možno považovať za vzácne, osobitne vtedy, keď si ním chceme pripomenúť známu osobnosť – a takou nepochybne je Ivan Kamenec, popredný slovenský historik, autor viacerých kníh, odborných monografii a početných vedeckých štúdií, ktoré prinášajú trvalé poznatky o našich národných dejinách v dvadsiatom storočí, osobitne o období vojnovej Slovenskej republika.

Týždeň pred svojim životným jubileom, osemdesiatymi piatymi narodeninami, sa Ivan Kamenec pripomenul verejnosti aj ako odvážny občiansky aktivista. Verejne, s hŕstkou rovnako odvážnych aktivistov z iniciatívy Zabudnuté Slovensko sa rozhodol pred budovou rozhlasu na Mýtnej ulici v Bratislave protestovať proti predstaviteľom extrémnych politických strán Milanovi Uhríkovi a Marekovi Kotlebovi na ich pozvaní do Sobotných  dialógov. S nápisom Stop fašizmu sa postavil Uhríkovi do cesty a spýtal sa ho, či nás ide poúčať o fašizme a holokauste? Samozrejme predseda strany Republika, ktorá má šancu dostať sa po predčasných voľbách do parlamentu, na to nedokázal odpovedať.
O politicky i občiansky nevyváženom pozvaní reprezentantov dvoch extrémistických strán s fašizoidným pozadím do populárnej rozhlasovej relácie potom Ivan Kamenec v rozhovore pre Aktuality. sk povedal: „ Chceli sme ukázať, že sú tu občania, ktorí nesúhlasia s prezentáciou dejín týchto ľudí. Strana Republika je stále extrémistická, iba to už nehovoria otvorene. Sú zbabelí. Klamú, popierajú vlastné slová a činy.“ Odvážne vystúpenie aktivistov z iniciatívy Zabudnuté Slovensko, vyvolalo značný mediálny ohlas. Ako potom Kamenec povedal, dostal veľké množstvo súhlasných a podporných ohlasov, samozrejme sa mu ušli aj nadávky, ale my, čo poznáme Ivana Kamenca a jeho dielo, vieme oceniť jeho odvahu občana i historika. Iný významný historik Ľubomír Lipták v predslove ku Kamencovej knihe Hľadanie a blúdenie v dejinách napísal, že jeho kniha Po stopách tragédie sa na históriu i spoločnosť stala „bránou do holokaustu“.
Keď táto prepotrebná kniha v roku 2020 vyšla v druhom, doplnenom vydaní, napísal som, že je rovnako aktuálna ako jej prvé vydanie z roku 1991, keďže nebezpečné fašizoidné klony, ktoré na Slovensku v ostatných rokoch vyrástli a ich reprezentanti sa stali súčasťou nášho demokratického parlamentného systému, môže opäť prerásť do podobnej tragédie, akú Ivan Kamenec zmapoval na osudoch slovenskej židovskej komunity v období Slovenského štátu v rokoch 1939 – 1945. A tak, kto pozná Kamencovo dielo, pripomeniem aspoň knihu o Jozefovi Tisovi Tragédia politika, kňaza a človeka, neprekvapí ho jeho občiansky protest proti oživovaní totalitných tendencii v súčasnej slovenskej spoločnosti. Kamenec bol aj prvým historikom, ktorý už v roku 1969 vo svojej dizertačnej práci Snem Slovenskej republiky a jeho postoje k problému židovského obyvateľstva na Slovensku v rokoch 1939 – 1945 upozornil na nezákonnosti, ktoré sa diali aj na parlamentnej pôde. Počas Slovenského štátu to bolo v totalitne ovládanom zákonodarnom zbore – preto tak paradoxne a nebezpečne pôsobí návrat týchto tendencii na pôde demokratickej Slovenskej republiky.
Sme Ivanovi Kamencovi, nášho dlhoročnému klubovému kolegovi, vďační za jeho občiansku odvahu. Sme aj hrdí, že sa s ním stále môžeme stretať na našich kritických diskusiách, do ktorých vnáša svoju profesionálnu erudíciu i ľudskú toleranciu. O to úprimnejšia Ti, milý Ivan, želáme do ďalších rokov pevné zdravie, aj aby sme mali odvahu nasledovať Ťa v Tvojich odvážnych občianskych činoch.
Za všetkých členov KNS spísal Anton Baláž               
Podujatia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Návrat na obsah