Maliti_Osetia - KNS

Klub nezávislých spisovateľov
Prejsť na obsah
Eva Maliti Fraňová sa prezentovala v Severnej Osetii-Alanii
 
Členka Klubu nezávislých spisovateľov Eva Maliti Fraňová sa v dňoch 20. – 24. septembra 2018 zúčastnila III. medzinárodného festivalu uralského mesta Perm Come together!
Organizátori festivalu spolu, s kolektívom permského divadla Nová dráma, vybrali jej hru Identita / hra nevedomia a pripravili scénické čítanie. Venovali mu večer 21. septembra. Hru vo výbornom obsadení permských hercov a s bezprostrednou účasťou autorky, ktorej určili úlohu čítať scénické poznámky v ruštine, si s veľkým záujmom a ohlasom vypočulo početné obecenstvo, najmä mládež, študenti permských vysokých škôl. Po čítaní bola diskusia o hre. Herecký súbor v réžii Mariny Aľonovovej plánuje v budúcom roku pripraviť divadelné predstavenie hry.
 
Po Permi navštívila E. Maliti Fraňová Vladikaukaz, hlavné mesto republiky Severná Osetia-Alania, kde sa na pozvanie kultúrneho fondu Mir Kavkaza  konali prezentácie knihy Nartský epos v jej preklade a prerozprávaní (knihu vydalo bratislavské vydavateľstvo AlleGro). Hrdinský epos Narti patrí k základným kameňom osetskej literatúry a kultúry a prezentácia jeho slovenského vydania v Severoosetskej ústrednej knižnici (26. septembra) vzbudila živý záujem prítomných predstaviteľov kultúrnej verejnosti, medzi nimi zástupcov spisovateľských a umeleckých zoskupení, popredných vedeckých pracovníkov i univerzitných pedagógov. Na druhý deň Maliti Fraňová predstavila knihu Nartský epos  študentom Fakulty osetského jazyka a literatúry na štátnej univerzite.  
Podujatia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Návrat na obsah