Maliti Moskva - KNS

Klub nezávislých spisovateľov
Prejsť na obsah
Eva Maliti Fraňová v Prahe a v Moskve
V dvoch zahraničných kultúrnych metropolách sa v ostatných mesiacoch roku 2015 ako dramatička, prozaička a prekladateľka predstavila Eva Maliti Fraňová.

Po literárnom večere v pražskej umeleckej kaviarni Zenit, kde v rámci rezidenčného literárneho pobytu čítala z rukopisu pripravovanej prózy Kustódi, sa pražské divadelné publikum malo v Divadle komedie možnosť zúčastniť na scénickom čítaní z jej novej divadelnej hry Identita/hra nevedomia. Hra bola predtým publikovaná v kolektívnom diele Ódy či frašky, vydanom Divadelným ústavom.
V Moskve už v septembri 2015 vyšla vo vydavateľstve Forum antológia poviedok deviatich slovenských spisovateliek, ktorú Eva Maliti Fraňová ako jej zostavovateľka nazvala Káva s Bachom, čaj s Chopinom a predstavila v nej autorky Janu Juráňovú, Oľgu Feldekovú, Janu Bodnárovú, Rút Lichnerovú, Etelu Farkašovú, Máriu Bátorovú, Helenu Dvořákovú i svoju poviedkovú tvorbu. Knihu do ruštiny preložila známa dlhoročná prekladateľka zo slovenskej literatúry Nina Šulgina. Antológia bola 5. novembra 2015 za účasti zostavovateľky a autoriek O. Feldekovej, H. Dvořákovej, E. Farkašovej, M. Bátorovej a Viery Švenkovej prezentovaná v Ruskom centre vedy a kultúry v Bratislave a 27. novembra 2015 v Slovenskom inštitúte v Moskve. Prezentáciu moderoval riaditeľ Slovenského inštitútu Ján Šmihula a antológiu spolu s Evou Maliti Fraňovou predstavila i Nina Šugina.
Jubilejné číslo 12/2015 časopisu Inostrannaja literatura publikovalo v preklade slovakistky Ľudmily Širokovej poviedku Evy Maliti Fraňovje V rýchliku Showbiznes ( rusky ako Skoryj poezd Šoubiznes) a 25. novembra 2015 sa jej autorka zúčastnila na moskovskom medzinárodnom knižnom veľtrhu Non fiction v Centrálnom dome umelcov na Kramskom vale v Moskve aj prezentácie Inostrannej literatúry, ktorá oslávila 60. výročie svojho vzniku.

Za dlhoročnú prekladateľskú činnosť a šírenie osetskej kultúry a literatúry v zahraničí a za prínos v rozvíjaní dvojstranných kultúrnych vzťahov si Eva Maliti Fraňová 27. novembra 2015 prevzala na pôde Veľvyslanectva SR v Moskve z rúk bývalého prezidenta Republiky Severné Osetsko Alania Tajmuzara Mamsurova najvyššie štátne vyznamenanie Severného Osetska "Na slávu Osetska".

Ku všetkým tvorivým úspechom i spoločenskému oceneniu, ktoré členka nášho klubu Eva Maliti Fraňová v roku 2015 získala jej srdečne blahoželáme.
Scénické čítanie v Divadle komedie v Prahe


Podujatia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Návrat na obsah