Litfond2016 - KNS

Klub nezávislých spisovateľov
Prejsť na obsah
Prémie Literárneho fondu pre Jána Zambora a Stanislava Štepku

V Zichyho paláci v Bratislave 13. júna 2017 Literárny fond udelil ceny a prémie za literárnu tvorbu za rok 2016. Medzi ocenenými autormi boli aj dvaja členovia Klubu nezávislých spisovateľov Ján Zambor a Stanislav Štepka. Literárny vedec Ján Zambor získal Prémiu LF v kategórii literárna veda za dielo Vzlyky nahej duše. Ivan Krasko v interpetáciách a dramatik zakladateľ Radošinského naivného divadla Stanislav Štepka v kategórii dráma za divadelnú hru To nemá chybu.
Monografia Jána Zambora Vzlyky nahej duše. Ivan Krasko v interpretáciách je fundovaným sprievodcom životom a dielom najvýznamnejšieho básnika slovenskej moderny a slovenského symbolizmu. Krasko svoje lyrické verše charakterizoval ako „vzlyky nahej duše“. Ján Zambor ukazuje cestu, ako sa do týchto veršov ponoriť. Monografiu dopĺňajú bohaté biografické a bibliografické fakty o autorovi, ktorého 140. výročie narodenia si tento rok pripomíname. O monografii sme na našej stránke písali v Nových knihách i v reflexii literárnej vedkyne Jany Juhásovej.

Štepkova hra To nemá chybu, horká komédia o spätnom naprávaní chýb v živote starého novinára pripomína naozajstný životný príbeh autora hry, ktorý začínal ako novinár-redaktor Učiteľských novín. Bilancuje život a spolu so svojimi deťmi sa vracia do vlastnej minulosti. Súčasťou príbehu je autorov i hrdinov fantazijný výlet na stretnutie so zaujímavými domácimi i zahraničnými osobnosťami a „celebritami“, Štefánikom, Franciscim, Leninom i Evitou Peronovou. Nová Štepkova hra mala úspešnú (ako vždy) premiéru na scéne RND 11. a 12. novembra 2016
Našim úspešným autorom srdečne blahoželáme!

Ján Zambor : Vzlyky nahej duše - viac tu

Stanislav Štepka
Podujatia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Návrat na obsah