Klub_Maj - KNS

Klub nezávislých spisovateľov
Prejsť na obsah
Májové stretnutie KNS s leitmotívom krajiny a záhrady

V otvorenom priestore kaviarne Adriana (na začiatku ružinovskej štvrte Trávniky) sme 26. mája 2022 otvorili tohtoročné stretnutia Klubu nezávislých spisovateľov – v podobe javiskovej prezentácie tvorby našich členov.
 
Májovému stretnutiu predseníčka KNS Judita Kaššovicová  pririekla leitmotív Krajina – Záhrada.  Juraj Kuniak naše literárne soiré uviedol svojou reflexiou na túto tému, a v nej exkurziu svojho vnímania krajín, v ktorých pôsobil, a spomienky stretnutia s výtvarníkmi a spisovateľmi, ktoré sa ako stromy zakorenili v jeho živote a tvorbe. Prizvaný hosť – multiinštrumentalista Michal Smetanka, svetobežník z Levoče, obohatil rozhovory a verše hrou na kovový hang, drevené píšťaly aj sošný klavír.
 
Juraj Kuniak postupne v rozhovoroch uviedol poetov Milu Haugovú, Mariána Milčáka a Jána Zambora. Okrem vyznaní ku krajine čítali ukážky zo svojej básnickej tvorby – Ján Zambor sa tentoraz zameral na prekladateľskú tvorbu španielskych básnikov v historickej línii.        
Slová znejúce na predstavení, ktoré nemá reprízy, sa možno neuložia naveky, avšak ak súznejú s poslucháčmi, napĺňajú atmosféru citovou stopou na dlho. K slovám formovaným do veršov sa môžeme vrátiť v knihách nepočetnekrát, a tie, ktoré zazneli hlasom autorov, sa niesli na krídlach neopakovateľnosti.
 
Naše májové soirée KNS nebolo rámcované akadmizujúcimi reflexiami, ale hudbou. Spisovatelia na javisku kaviarne života, aj tí sediaci v kreslách prijatia sa stretnú opäť o mesiac, a tak ako tentoraz, aj nabudúce radi privítajú medzi sebou aj priateľov literatúry nielen z Klubu nezávislých spisovateľov.
 Text a foto: Ľubica Suballyová
 
Podujatia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Návrat na obsah