Klub22018 - KNS

Klub nezávislých spisovateľov
Prejsť na obsah
Februárové stretnutie KNS – poézia, aj klubové a spoločenské rezonancie
 
Februárové stretnutie členov KNS sa konalo v posledný deň mesiaca – 28. 2. 2018 v študovni Úseku krásnej a cudzojazyčnej literatúry Mestskej knižnice v Bratislave na Laurinskej ulici číslo 5.
 
V novom priestore nášho stretnutia sme pri zvítaní pookriali, a predsa naše stretnutie predsedníčka Klubu nezávislých spisovateľov Dagmar Inštitorisová otvorila pietnou minútou ticha – nenechala nás ľahostajnými situácia týchto dní, keď spoločnosť rozhorčuje vražda novinára Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušníkovej – i my sme odsúdili násilný a nespravodlivý skon dvoch mladých ľudí.
 
Programom nášho stretnutia bola reflexia prekladateľskej tvorby Zvonka Taneského a najmä jeho najnovšej výberovej básnickej zbierky Dobrý lovec. Referát pripravil Igor Hochel, a nasledujúca sebareflexia básnika, prekladateľa, literárneho vedca a pedagóga Zvonka Taneského (pôsobí na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského) bola rozsiahla a spojitá zároveň. Debata prítomných bola srdečná a uznanlivá. Rodák zo Skopje Zvonko Taneski  sa v decembri 2017 stal laureátom Ceny Pavla Országha Hviezdoslava za preklady do macedónčiny a pestovanie slovensko-macedónskych literárnych vzťahov. (Referát Igora Hochela publikujeme v sekcii Kritické reflexie).
 
Na februárovom stretnutí sme ešte dlho diskutovali o nadchádzajúcich klubových aktivitách, o Romboide, aj o aktuálnej situácii v Asociácii organizácií spisovateľov Slovenska.
 
 
Foto: Ľ. Suballyová
Podujatia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Návrat na obsah