Institorisova_Ciller - KNS

Klub nezávislých spisovateľov
Prejsť na obsah
V Historickej budove SND predstavili Inštitorisovej monografiu o diele scénografa Jozefa Cillera
 
Pred uvedením Bizetovej opery Carmen v Historickej budove SND, v salóniku pri I. balkóne, uviedli tvorcovia a vydavateľ rozsiahlu monografiu o celoživotnom diele slovenského scénografa Jozefa Cillera. Jej autorkou je teatrologička a estetička Dagmar Inštitorisová a monografia je výsledkom jej dlhoročného sledovania diela nášho najvýznamnejšieho scénografa Jozefa Cillera.
 
Umelec má domovské pôsobisko v Martine, pedagogicky pôsobil na VŠMU v Bratislave, a jeho scénografie majú domicil na mnohých scénach – nielen v Martine, Bratislave, aj v Čechách, Poľsku, ale i vo Fínsku, Nemecku, Rakúsku, Grécku, Bulharsku, Rusku, v krajinách bývalej Juhoslávie či inde. Zanietenie sa venoval nielen profesionálnemu divadlu, ale bol súčasťou alternatívnej scény v Čechách v šesťdesiatych rokoch (Divadl Husa na provázku Brno), dlhé roky pomáhal amatérskemu divadlu na celom Slovensku, a v Martine aj mnohým výtvarným a streetartovým aktivitám.
 
Dagmar Inštitorisová v precíznej dokumentačnej práci vychádzala z 500 jeho scénografií a zmapovala aj všetky mimodivadelné aktivity scénografa. Kniha má 304 strán a obsahuje bohatý obrazový materiál, v CD prílohe aj všetky súpisy diel, bibliografiu, tiež jeho kvalifikačné akademické práce. Kniha je zároveň svedectvom kultúrnej angažovanosti a dokumentom Cillerovho uvažovania o umení a spolupráce s ďalšími umelcami.
 
Na margo monografie, podrobne mapujúcej dielo Jozefa Cillera, umelec povedal: "Na stvorení knihy je niečo špecifické:  V šuflíku sa nájde aj niečo zaprášené – čo bolo predtým iba návrhom, a vyzerá to natoľko zaujímavo, že sa to dostane do knižky. K tomu sa pridá to, čo zostane po skončení inscenácie – fotka, záber. A takto v prepojení to dáva zmysel – od počiatočného štádia po finále – to niekedy obsiahne celkovú výpoveď o inscenácii. A pritom je vytvorenie takejto knižky dosť ťažké – mám z toho radosť a ďakujem vám."
 
Moderátorkou uvedenia knihy bola Izabela Pažítková zo SND, pozvanie prijala pani Božidara Turzonovová,  členka Činohry SND, aj riaditeľ Činohry SND Peter Kováč. Vydavateľstvo Culture Positive zastupoval Juraj Šebesta. Na uvedení knihy samozrejme nechýbala autorka Dagmar Inštitorisová a scénograf Jozef Ciller. V publiku nové dielo privítali viaceré osobnosti divadelnej kultúry – napokon, je určené predovšetkým odbornej verejnosti, ale aj akademickej a študentskej obci. A všetkým milovníkom divadla – napríklad tým, ktorí prišli na operu Carmen 18. októbra 2019. Práve pre túto inscenáciu (je v repertoári Opery SND od roku 2002) Jozef Ciller vytvoril návrh scény. A mimochodom, umelec si, s niektorými hosťami uvedenia knihy, túto incenáciu so skvelými speváckymi výkonmi, opäť pozrel.
Ľubica Suballyová
 
Foto (zľava): Juraj Šebesta, Božidara Turzonovová, Dagmar Inštitorisová, Jozef Ciller, Peter Kováč a Izabela Pažítková.
Fotografia: Ľubica Suballyová
Podujatia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Návrat na obsah