Haugova_Ulm - KNS

Klub nezávislých spisovateľov
Prejsť na obsah
Mila Haugová čítala a diskutovala v Ulme, Kolíne a Bonne

Poetka Mila Haugová absolvovala turné po nemeckých mestách Ulm, Kolín a Bonn, kde čítala zo svojej poézie a diskutovala s čitateľmi a študentmi.
Prvé čítanie sa konalo v Ulme, v budove Museum Gesellschaft v utorok 15. mája 2018 v krásnych priestoroch zrenovovanej renesančnej budovy. Dvojjazyčnú knihu poézie Langsame Bogenschuetzin uviedol Thomas Zehender z vydavateľstva  Danube  v Ulme (kniha vyšla s finančnou podporou LIC – SLOLIA). Čítanie Mily Haugovej uvádzala a moderovala Daniela Humajová z Literárneho informačného centra a  spolu diskutovali o poézii a písaní a prekladaní. „Myslím si, že sme spoločne na vysokej úrovni prezentovali slovenskú poéziu v nemeckom preklade. Atmosféra čítania bola veľmi dobrá, publikum bolo pozorné, aj ohlas v tlači,“ zhodnotila M. Haugová.
Na druhé podujatie dňa 16. mája spolu s vydavateľom Thomasom Zehenderom odcestovali vlakom  do Kolína, kde absolvovali  druhé čítanie a diskusiu so študentami  a ostatnými prítomnými na Katedre slavistiky. Dr. Marianna Koliová už dopredu oboznámila študentov s básňami M. Haugovej, dvaja študenti slavistiky ich aj zarecitovali. Mila Haugová čítala  pripravenému publiku a odpovedala na otázky o tvorbe, jej zmysle, o súvislosti života a umenia. „Dr. M. Koliová skvele a odborne uvádzala moju poéziu. Od jesene bude pracovať ako asistentka na FF UK, odporúčam do pozornosti jej odborné odborné, aj schopnosť empatického moderovania,“ dodala M. Haugová.
 
Dňa 18. mája sa uskutočnilo tretie čítanie  na Malakademie v Bonne v krásnych priestoroch galérie Kunstraum, v ateliéri, kde boli vystavené originály kresieb Renaty Mussett (pochádza zo Slovenska), ilustrátorky obálky a vnútra knihy. Podujatie znova moderovala Dr. Marianna Koliová, ktorá nezištne kvôli tomuto podujatiu pricestovala z Kolína a  pre publikum v galérii viedla celý večer trochu inak, aj výtvarným smerom. Po dvojjazyčnom čítaní sa rozvinula diskusia o vzťahu básní a kresieb v samotnej knihe a o vzájomnej inšpirácii písania a kreslenia.
 
Ďakujem LIC a KNS  za finančné podporenie tejto zmysluplnej literárnej cesty, ktorá určite prispela k lepšej informovanosti nemeckého publika o slovenskej poézii,“ uzatvára reflexiu poetického turné M. Haugová.
 
Prezident Museumsgessellschaft v Ulme, Daniela Humajová z LIC, poetka Mila Haugová a vydavateľ Thomas Zehender.
Podujatia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Návrat na obsah