Extaza - KNS

Klub nezávislých spisovateľov
Prejsť na obsah
Extáza/ Obrazy o nej

Dňa 11. mája 2022 sa konala v historickej budove Štátneho divadla v Košiciach premiéra unikátneho autorského baletného predstavenia Extáza/Obrazy o nej, za ktorým stojí medzinárodne uznávaný tanečník a choreograf, riaditeľ baletu ŠDKE Andrej Petrovič.
Hudbu k baletu skomponoval legendárny Vladislav "Slnko" Šarišský.
Kostýmy a scénu vytvorila oceňovaná scénografka a kostýmová výtvarníčka Diana Strauszová, dramaturgiu dramaturgička baletu SND Eva Gajdošová.
Autorom scenára a textov predstavenia je člen KNS Tomáš Straka.
 
Inscenácia Extáza / Obrazy o nej predstavuje rôzne podoby ženy inšpirované fázami mesiaca, ktorý je magickou bránou nielen k cyklu zrodenia, ale i znovuzrodenia. Fenomén feminity a ženského tela v rôznych konvenčných i nekonvenčných rolách je centrom inscenácie, ktorej dominujú obrazy extatickej sily, lásky, schopnosti obetovania sa, neopísateľnej bolesti zo straty a nezlomnosti kráčať ďalej. Odhodlania neprestajne niesť svetlo,  no nebáť sa ani temnoty,  ktorá často odhalí skutočnosť. Extáza je pocit vytrženia i hlbokého zvnútornenia, chaosu i absolútneho pokoja, momentu počatia i vytrženia, ktoré so sebou prináša život i smrť. (T. S.)
 
Tvorcom srdečne blahoželáme k uvedeniu diela, divákom prajeme silné umelecké zážitky a našim čitateľom prinášame z premiéry niekoľko fotografií Josepha Marčinského.
 
 

Podujatia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Návrat na obsah