Dobias_gymn - KNS

Klub nezávislých spisovateľov
Prejsť na obsah
Znova o životných osudoch Rudolfa Dobiáša
 
V refektári Piaristického gymnázia v Trenčíne sa 20. septembra 2023  uskutočnilo premietanie filmu režisérky Aleny Čermákovej o životných osudoch spisovateľa Rudolfa Dobiáša Svetlo na konci dňa. Dokumentárny príbeh o básnikovi, prozaikovi a dlhoročnom politickom väzňovi vznikol v roku 2021 a je sugestívnym svedectvom nielen o Rudolfovi Dobiášovi, ale aj totalitnom komunistickom režimu v rokoch 1948 – 1989.

Na  premietaní filmu v priestoroch gymnázia, ktoré mohlo obnoviť svoju násilne prerušenú činnosť až po novembri 1989 sa spolu s režisérkou filmu Alenou Čermákovou, autorom hudby Ivanom Čermákom a výtvarníkom a knižným ilustrátorom Jozefom Vydrnákom zúčastnil aj Rudolf Dobiáš, ktorý v týchto dňoch oslavuje svoje 89-te narodeniny (narodil sa 29. septembra 1934 ). Rovnako ako vo filmovom dokumente zarecitoval R. Dobiáš niekoľko svojich básní, v ktorých, rovnako ako vo svojich poviedkach a novelách „vyniesol na svetlo dňa príbehy dlhej noci“ z jáchymovských táborov. Literárna kritika označuje Rudolfa Dobiáša za slovenského Solženicyna a bol nominovaný na Nobelovu cenu za literatúru.
 
Na podujatí sa Alena Čermáková, ktorá je aj výbornou šansónovou speváčkou predstavila publiku aj niekoľkými piesňami. Zúčastnili sa ho aj mnohí pamätníci prednovembrového nedemokratického režimu aj osobní priatelia R. Dobiáša.        
Anton Baláž
Podujatia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Návrat na obsah