Chlapec z Kysúc, môj priateľ Miro Cipár
Na počiatku bolo slovo Milana Resutíka, keď mi v nedeľu 7. novembra telefonoval, že Miro Cipár je v nemocnici a je na tom zle. A na druhý deň médiá oznámili, že v pondelok 8. novembra nás opustil maliar, grafik, sochár, dizajnér, ilustrátor Miroslav Cipár.
Cipár je pravdepodobne najvšestrannejší slovenský výtvarník. Narodil sa v 8. januára 1935, na kopci Semeteš v obci Vysoká nad Kysucou. Študoval na Pedagogickej fakulte jazyk slovenský a výtvarnú výchovu, na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave grafiku a monumentálnu maľbu. Skvostom sú jeho ilustrácie klasických diel, ktoré vyšli v Spolku svätého Vojtecha - Goetheho Faust (2017), Danteho Božská komédia (2019) a posledná - ešte neuvedená na trh - Cervantesov: Don Quijote de la Mancha (2021).
V roku 1989 bol prvým nezávislým predsedom Mestskej organizácie slovenských výtvarných umelcov v Bratislave.
V novembri ´89 bol zakladajúcim členom Verejnosti proti násiliu.
V rokoch 2002 – 2008 bol predsedom Tlačovej rady Slovenskej republiky.
Je autorom grafickej podoby dvojzväzkového diela Zločiny komunizmu na Slovensku, Smrť za mrežami, Život za mrežami, je autorom dizajnu súborného diela autorov katolíckej moderny, ktoré vyšli vo Vydavateľstve Michala Vaška aj môjho štvorzväzkového diela Triedni nepriatelia. Ilustroval aj moje Príbehy z prítmia i výber z mojej tvorby, ktorý vyšiel v angličtine pod názvom A long night´s stories. Je aj autorom grafického návrhu mojich kníh Johana, Johanin chlapec a Ako sa spieva v klietke.
Chlapca z Kysúc ocenili a vyznamenali desiatky našich i zahraničných. Inštitúcií. Na Mira Cipára sa nebude dať zabudnúť. On nás v skutočnosti neopustil. Bude s nami a pri nás, aj pri našich deťoch i vnukoch.
Rudolf Dobiáš.
komu: mne