biblioteka2017 - KNS

Klub nezávislých spisovateľov
Prejsť na obsah
Slovensko‒srbský dvoj(troj)program na Bibliotéke

Na tohtoročnej Bibliotéke bola jedna hodina venovaná prezentácii novej knihy cestopisov člena KNS Miroslava Demáka Takmer niečo, doplnená predstavením knihy Tri ženy, dvaja muži a ja slovenskej autorky z Vojvodiny Viery Benkovej, ktorej mamka pochádzala z Čičmian. O Viere Benkovej hovoril Miroslav Bielik, kým svoju knihu si prakticky sám odprezentoval Miroslav Demák

Hneď potom sa na tom istom pódiu predstavili traja srbskí básnici, ktorým v tomto roku vyšli knihy v slovenskom preklade: Jeremija Lazarević (Kľúč od rozostavaného domu), Ivan Negrišorac (Výstava oblakov) a Zoran Đerić (Nové devínske elégie). Je zaujímavé, že všetci traja prekladatelia týchto kníh ‒ Miroslav Demák, Martin Prebudila a Zdenka Belićová Valentová sú členmi KNS. V rámci tejto prezentácie, nakoľko sa začínala o jedenástej hodine v sobotu 11. 11. si účinkujúci pripomenuli 99. výročie podpísania prímeria v prvej svetovej vojne, ktorá sa začala práve útokom Rakúsko-Uhorska na Srbsko. Básne v srbčine čítali autori a Nina Simićová z Belehradu. V slovenskom znení ich čítali prekladatelia.
 
Rozhovorov po týchto prezentáciách sa zúčastnili aj členovi KNS Milan Richter a Erik Ondrejička. Tam sa zrodil nápad, že predstavovania členov jedného spisovateľského združenia – bez ohľadu na to, v ktorom vydavateľstve im knihy vyšli ‒ by na Bibliotéke mali byť v jeden deň, nie však v rovnakú hodinu. V takom prípade by  si mohli vypočuť aj svojich kolegov. Podobne je to aj s autormi z iných krajín. Napríklad, na tohtoročnej Bibliotéke spisovatelia zo Srbska sa nemohli zúčastniť (ešte neboli v Bratislave) na prezentácii antológie súčasnej slovenskej poviedky v preklade do srbčiny Čierna farba radosti (Crna boja radosti) zostavovateľa a prekladateľa Michala Harpáňa, ktorú vydalo novosadské vydavateľstvo Agora. Treba len včas avizovať organizátorom Bibliotéky a vydavateľstvám najvhodnejší deň, ktorý si v budúcnosti môžeme dohodnúť na septembrovom stretnutí KNS.
Miroslav Demák
Foto: Milan Panic
Podujatia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Návrat na obsah