Tvorba_T - KNS

Klub nezávislých spisovateľov
Prejsť na obsah
Tvorba T prišla za mnou sama
 
Bol rok 1991. Matilda Orsáry-Kubová, naša rodinná priateľka, sa ma niekoľkokrát pýtala, či neviem niečo o obnovení časopisu Tvorba. Zakaždým bola moja odpoveď, že neviem a ona ma zakaždým poprosila, že keď zas pôjdem do centra mesta, či by som nezistila a niekde prípadne aj Tvorbu nekúpila. Bol to pre ňu kedysi výnimočný časopis a publikovala v ňom svoje básne. Nemala som zámer cielene hľadať časopis pre našu priateľku, nemala som na to ani čas. Niečo však doslova viselo vo vzduchu.
Izba v byte na Kvačalovej zaliata slnkom. Deti v škôlke. Padá poludňajšie ticho. Púšťam všetky starosti o domácnosť, hľadanie zamestnania. Nákupy sú vybavené. Všetko odpadlo, som sama, sadám si do obľúbeného kresla vo farbe parížskej modrej. Slnko presvecuje vľúdny bytík. Nič. Absolútny pokoj, nemyslenie. Akoby  priestor vydýchol informáciu - Tvorba je v stánku na Duláku. Vstala som a išla. V  stánku na Dulovom námestí bola Tvorba. Pre mňa a neskôr aj pre Maťku neuveriteľné. Vrátila som sa do svojho pohodlného kresla vo farbe parížskej modrej a čítala som rad radom. Vďaka internetu viem dnes presne identifikovať, že článok Igora Kišša, ktorý ma nesmierne zaujal mal názov Človek ako spolutvorca stvorenia.
V tom čase sa zakladalo Evanjelické lýceum. Uchádzala som sa o učiteľské miesto, bežali výberové konania. Telefonicky som sa informovala o výsledku priamo u zakladateľa lýcea, profesora Kišša. Pre zhodu mena s autorom článku zvíťazila moja zvedavosť a otázka padla. Igora Kišša ako identickú osobu prekvapil môj záujem o Tvorbu, aj o literatúru. Zmienka o tom, že mám nejaké básne v šuplíku dala podnet k osobnému stretnutiu. V byte u Kiššovcov na Palisádach sa vtedy naraz žehlilo, maľovalo, organizovalo a ešte aj debatovalo, zdieľali myšlienky.  Keďže profesor bol akčný, po prečítaní mojich básní zavolal do Tvorby Júliusovi Vanovičovi.  O chvíľu sme sa stretli so šéfredaktorom v redakcii v jednom zo susedných vchodov. Básne v redakcii zostali a o ďalšiu chvíľu pokračoval rozhovor s Júliusom v Šenkvickej pri lokšiach s husacou pečienkou a decentnom pohári bieleho vínka. A zdalo sa, že svet bude konečne slobodný.
Na Evanjelickom lýceu však zvíťazila nad Tvorbou "Lutra" a ja aj profesor sme od lýcea v priebehu školského roka 1991/92 odišli. Zachránil ma prestup na základnú školu v Podunajských Biskupiciach.  Kalendárny rok 1993 som už začala v redakcii Tvorby T spolu s Bohušom Kováčom, Július potreboval oddych.  Možno vďaka tomu, že si si vtedy, milý Julo, dobre oddýchol a nechal bežať veci svojou cestou, pokračuje Tvoja cesta doteraz s Tvorbou. Poznám mnohé jej peripetie. No zo všetkého zostáva len jediné:
Nepohnem sa.
Nehybne zotrvávam.
Minuté je iba svetlom
v hlbine večnosti.
Lukáčovská Tvorba bola obnovená zásluhou Júliusa Vanoviča v roku 1991. V tomto roku 2020 sa vydáva 30. ročník obnovenej Tvorby. Vychádzala ako Tvorba T, teda Tvorba Tranoscius. Pri jej obnovení bol riaditeľom Tranoscia osvietený kňaz Dušan Albini. Jeho pôsobenie bolo pre Tvorbu požehnaním.
Drahý Julo, a všetko najlepšie k Tvojim neuveriteľným narodeninám.
Srdečne
                 Judita
Podujatia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Návrat na obsah